Zatím jste si nevybrali žádné zboží.

Registrace

Zjednodušte si další objednávání, už nikdy nebudete muset vyplňovat kontaktní údaje.
Pouze registrovaný zákazník může získat také trvalou slevu na další nákupy. Registrací do e-shopu souhlasíte s odběrem newsletteru max. 2x měsíčně.




Položky označené hvězdičkou (*) jsou povinné.

Lišta je uzamčena

Odemknout

Britská piva

Na britských ostrovech postupně vznikala celá plejáda pivních stylů, z nichž velká část získává v posledních letech zpět svou slávu a popularitu.

Shepherd Neame Double Stout

Lahev 0,5 l

84

BrewDog Punk IPA

Lahev 0,33 l

79

Brewdog Vagabond

Lahev 0,33 l

80

Shepherd Neame Spitfire

Lahev 0,5 l

75

Fullers London Pride

Lahev 0,5 l

69

Fullers ESB

49

Fullers London Porter

Lahev 0,5 l

75

Fullers Black Cab Stout

Lahev 0,5 l

76

Fullers 1845

Lahev 0,5 l

79

Británie dala světu několik velmi oblíbených pivních stylů, z nichž některé byly populární v minulosti a jiné dnes zažívají velkou renesanci. Z té první škatulky je porter. Začal se vařit v Londýně na počátku 18. století z pražených a nakuřovaných sladů. Drobnou variací se z něho vyvinul Stout, který je nyní většinou považován za irský.

Nejrozsáhlejší styl je bezesporu Bitter. Jedná se více chmelený Pale Ale, kterého se vyrábí nespočet variací s použitím různých druhů chmelů a množstvím alkoholu. Časté variace jsou například Premium Bitter, Extra Special Bitter a Golden Ale. U všech bitterů je tradice uchovávat je v sudech “cask” a v dnešní době se k této tradici navrací.

India Pale Ale je také odnož Bitteru, ale jeho historie je odlišná od pohádek, které se na internetu i v ústním podání často vyprávějí. Svůj přívlastek India má opravdu podle cest na tento subkotinent, ale není pravda, že by se speciálně chmelil a byl silný kvůli trvanlivosti. Cestu do Indie přežívala i piva nazývaná Small Ale, která měla pouze kolem 5 procent alkoholu, narozdíl od IPA s podílem zhruba 7procentním. V osmnáctém století byl nejoblíbenějším pivem v Indii a největší úspěch měly IPA vyráběné ve městě Burton upon Trent z tamější vody, která obsahuje hodně síranu vápenatého, jenž zvýrazňuje chmelová aromata. Počátkem devatenáctého století sláva IPA pomalu upadala, když si v Indii oblíbili spodně kvašené ležáky a v Británii se zvedla daň pro silnější piva. Reinkarnaci zažil India Pale Ale v osmdesátých letech v Americe, odkud se vrátil zpět do Anglie a dnes se ho v obou zemích vaří bezpočet variant s různými chmely, slady a obsahy alkoholu, ačkoliv v Británii se pivovary většinou snaží co nejvíce se přiblížit původnímu vzoru z osmnáctého století.

Dalšími styly typickými pro Velkou Británii jsou Mild Ales, což jsou tmavší piva s menším podílem chmelu, která odkazují na dřívější dobu vaření bez něj. Old Ales jsou pak jejich silnější verze. Ze Skotska pochází Scotch Ale, což je opět silnější a tmavší verze ejlu, která se začala vyrábět na začátku dvacátého století pro vývoz do Belgie.

Ačkoliv je Spojené Království domovem a kolébkou nejrůznějším ejlů, v posledních desetiletích mu kvůli nadnárodním hráčům začaly kralovat ležáky, jimž je připisován už 75% podíl na trhu. Zbytek pak tvoří různé druhy Bitterů, Porterů a Pale Ales, jejichž popularita se zase pomalu zvyšuje, protože jako například v USA nebo u nás je zde rostoucí trend malých pivovarů snažících se o návrat k historické tradici.


Slovník pivních pojmů vám osvětlí všechny neznámé pojmy z celého pivního světa.

Zákaznická podpora

728 315 963
Volejte kdykoliv během
Po – Pá v čase 10:00 – 18:00

Rádi Vám pomůžeme s výběrem
piva prostřednictvím e-mailu
přes náš kontaktní formulář.

Nebuďte pod obraz!

Jednou za měsíc vám budeme posílat zajímavosti a novinky z pivního světa. Stačí jen zadat váš e-mail. 

  • Naši
    partneři

  • IN TIME
  • British Chamber Of Commerce

Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!

„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“