Lišta je uzamčena
OdemknoutPři vychutnávání doutníku padne výběr nápoje většinou na whiskey nebo bourbon. Věděli jste ale, že si doutník užijete stejně dobře i s pivem? Stačí si jen zvolit tu správnou kombinaci.
Že je toto spojení přinejmenším zvláštní? V historii bylo na pivo pohlíženo jake na nápoj dělníků a chudých lidí. Bylo levné, jednotvárné a nikoho by ani nenapadlo ho popíjet při kouření doutníků, které byly naopak symbolem vkusu a bohatsví. Časy se ale mění a díky růstu poctivého pivovarnictví po celém světě se i pivo stává nápojem lidí s vytříbenými chutěmi a vkusem.
Barva doutníku se určuje podle odstínu vnějšího listu, kterému se říká krycí. Nejčastěji se dělí do sedmi pojmenovaných barev od nejsvětlejší po nejtmavší, přičemž se od nich základně odvíjí chuť doutníku. Obecně se dá říci, že čím tmavší barva, tím silnější a výraznější chuť. Světlé doutníky bývají lehčí a ty tmavé opravdu výrazné.
Nejzásadnější pravidlo při výběru páru pivo/doutník je to, aby se chutě doutníku a piva navzájem nepřebíjely. Snažíme se volit pivo a doutník, jejichž chutě se navzájem doplní, podpoří a vznikne tak unikátní spojení. Dále je důležité nechat každému požitku čas. To znamená, že po potáhnutí z našeho oblíbeného doutníku se nemůžeme v dalším okamžiku napít připraveného dobrého piva. Vychutnávejte s menším odstupem a nebudete zklamáni.
Musíme mít na paměti, že každý máme odlišené chutě a proto neexistují žádná univerzální spojení. Vždy záleží na daném člověku, co mu vyhovuje a jak na něho spojení zapůsobí. Níže jsou vypsány čtyři příklady, ale fantazii se samozřejmě meze nekladou.
Slovník pivních pojmů vám osvětlí všechny neznámé pojmy z celého pivního světa.
728 315 963
Volejte kdykoliv během
Po – Pá v čase 10:00 – 18:00
Rádi Vám pomůžeme s výběrem
piva prostřednictvím e-mailu
přes náš kontaktní formulář.
Staň se 751. fanouškem
Pivních klenotů na Facebooku.
Jednou za měsíc vám budeme posílat zajímavosti a novinky z pivního světa. Stačí jen zadat váš e-mail.
Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!
„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“