Lišta je uzamčena
OdemknoutZa poslední roky se pivo z malých a méně známých pivovarů stalo populárnějším a jeho obliba stále roste. Ne každému vyhovuje neustále stejná chuť piv, kupovaných v supermarketech, ale zároveň se bojí ochutnat něco nového. Pivní degustace jsou tou správnou příležitostí pro společné objevování nových chutí.
Uspořádání pivní degustace není nijak složitou ani finančně náročnou akcí. Základem je tichá, ničím nerušená místnost, která ale musí být dobře osvětlená. Každý větší jídelní stůl poslouží dostatečně k usazení hostů, dbejte však na to, aby měl každý dostatek místa.
Důležité je zajistit dostatek sklenic i v užším kruhu přátel se za jednu pivní degustaci může spotřebovat i 30 sklenic najednou. Není problém požádat přátelé, aby si přinesli sklo vlastní. Ideálním případem je, pokud máte sklo přímo pro jednotlivé pivní styly, pivo si zachová ideální senzorické vlastnosti a Váš pocit z degustovaných piv je intenzivnější.
Nezbytné je promyslet, jaká piva nakoupit a degustovat. Čekat, že pivní degustace bude kdovíjak obohacující, pokud se na ní objeví piva z místní samoobsluhy, by byla velká chyba. A jaké pivo koupit? Existuje hned několik typů pivních degustací. Pokud Vaši přátelé dosud pili pouze ležák a vy byste jim chtěli představit nějaký jiný pivní styl, vyberte od každého stylu jednoho nebo dva zástupce (např. – hefeweizen, IPA, quadrupel, stout, porter, english pale ale). Pokud preferujete jeden určitý styl a rádi byste prozkoumali rozdíly mezi jednotlivými pivovary, nakupte různé značky piva stejného pivního stylu. Můžete se rozhodnout, zda bude degustace slepá a budete se snažit uhodnout pivní styl případně i konkrétní značku, nebo zda budete vědět, jaké pivo hodnotíte. U druhé varianty, však může dojít ke zkreslení senzorických vjemů, pokud víte, o jaké pivo se jedná.
Pokud již máte doma pivo připravené, začněte s přípravou stolu. Dále je také nutné pamatovat na správnou teplotu podávání piva, ne všechny styly mají stejnou teplotu podávání – ta se může lišit až o 10 °C! Důležité je správné pořadí degustovaných piv, pravidla jsou následující – nejprve piva s nižší stupňovitostí a poté zvyšujeme. Dále se začíná se světlými pivy, poté se postupně přechází k tmavším. Optimálním množství jednoho degustovaného vzorku je 100 – 150 ml. Při degustacích také poraďte hostům, aby si pečlivě dělali poznámky o svých dojmech. Při degustaci většího počtu piv po chvíli člověk zapomene, jak chutnalo to třetí a natožpak to první. Pro tyto účely si můžete stáhnout degustační list, ve kterém je vše, čeho by si měl člověk při ochutnávání piva všimnout. Listy vytiskněte a každému hostu jich dejte takový počet, aby měl pro každé pivo jeden.
Na stole je také dobré mít sklenice vody nebo minerálky, které hostům poslouží oddělit chutě různých piv. K neutralizaci chutí jsou u piv doporučovány salám, sýr a pečivo. Salám nesmí být kořeněný ani jinak chuťově výrazný. V našich podmínkách se doporučuje šunka nebo měkké salámy. Nevhodné jsou naopak salámy tvrdé. Nejvhodnější sýr je tavený plátkový. Rovněž nesmí být příliš aromatický ani kořeněný, nevhodné jsou plísňové nebo zrající sýry. Bílé pečivo je vhodnější než chléb, nejčastěji se používají klasické rohlíky nebo housky. Využít však lze i neochucené krekry.
Zajímavostí jsou určité rozdíly, které panují při degustaci mezi pohlavími, kdy ženy jsou citlivější na hořkost, a naopak muži lépe vnímají malé rozdíly ve sladkosti, která je obvykle ženami více tolerována.
Možná to vypadá, že pivní degustace jsou nuda. Vězte, že opak je pravdou! Pivní degustace jsou skvělá zábava, u které se každý zcela určitě pobaví a ještě ten samý večer se bude těšit na další.
Slovník pivních pojmů vám osvětlí všechny neznámé pojmy z celého pivního světa.
728 315 963
Volejte kdykoliv během
Po – Pá v čase 10:00 – 18:00
Rádi Vám pomůžeme s výběrem
piva prostřednictvím e-mailu
přes náš kontaktní formulář.
Staň se 751. fanouškem
Pivních klenotů na Facebooku.
Jednou za měsíc vám budeme posílat zajímavosti a novinky z pivního světa. Stačí jen zadat váš e-mail.
Osobám mladším 18 let alkohol neprodáváme!
„Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.“